Vitajte v Červenom Raku!

V dome číslo 13, na Námestí SNP v Banskej Bystrici. Na mieste, kde v príjemnej atmosfére Pivárne Červený Rak môžete spoznať príbeh o varení jedného z najlepších a najstarších pív v Banskej Bystrici.

história a naša filozofia

Červený Rak je názov, ktorý sprevádza Banskú Bystricu už niekoľko storočí a je spojený s menom Juraja Krebsa, majiteľa domu č. 15. Krebs bol známy hostinský a zároveň člen vonkajšej Rady mesta. Svojím umom a kvalitou hostinských služieb preslávil svoju značku natoľko, že sa stala vzorom pre každého Krebsovho nasledovníka. To, že Červený Rak je zárukou kvality, vedel v tej dobe aj Ľudovít Štúr, či hudboný skladateľ Ján Cikker, ktorí Rak radi navštevovali. Hovorí sa, že Rak navštívil aj samotný kráľ Matej Korvín.
 
Hotel a hostinec počas 20. storočia prerušil svoju činnosť, aby v roku 1971 prešiel znovuzrodením v dome číslo 13 v podobe Pivárne Červený Rak.
 
Piváreň Červený Rak, známa aj ako Budvarská pivnica, bola prvý raz otvorená v roku 1971. Až do roku 1991 bola známa hustou cigaregovou clonou, strmými schodmi, čulým ruchom a pivom, ktoré takmer tieklo potokom. No, aby sme boli presnejší, pilo sa ho toľko, že sa roznášalo na vozíkoch. V „novodobých“ dejinách Raka bol stálym zákazaníkom aj Ján Langoš. Rak bol typický tým, že sa tu stretávala takmer celá Bystrica – hudobníci, chartisti, intelektuáli, protištátne živly, robotníci, ale aj eštébáci. Skrátka všetci. 

Rodinná tradícia dnes

V roku 1991, keď štátny podnik Reštaurácie postupne končil svoju činnosť, prebral starostlivosť o Rak Milan Lukáč so svojou rodinou, ktorá v podniku pôsobí a zveľaďuje ho dodnes. V roku 1997 bola otvorená Reštaurácia v dvorovej časti, v roku 2000 bola pristavená Koliba a v roku 2016 sme založili Pivovar KREBS.

 

My sme stále tu. A vy?